Významný predstaviteľ slovenskej oftalmológie, prof. MUDr. Peter Strmeň, CSc. presahujúci svojim celoživotným dielom teritoriálne hranice, nás náhle opustil vo veku 81 rokov. Táto udalosť zasiahla hlbokým smútkom nielen najbližšiu rodinu, ale i celú oftalmologickú obec, priateľov a vďačných pacientov.
Prof. MUDr. P. Strmeň, CSc, začal písať knihu svojho života 30. 11. 1942 v Paludzke, okr. L. Mikuláš, v lekárskej rodine, čo nepochybne ovplyvnilo jeho ďalšie smerovanie.
Stredoškolskú dochádzku ukončil maturitou v Bratislave. Podľa otcovho vzoru pokračoval v štúdiu medicíny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, kde promoval s vyznammenaním v roku 1965.
Ako mladý lekár po promócii hneď nastúpil v r. 1965 na Očnú klinku FN v Bratislave vo funkcii sekund. lekára. Kvalifikačne pokračoval pomerne rýchlo. V r. 1969 získal atestáciu I. stupňa a v r. 1978 atestáciu II. stupňa. z oftalmológie. Ako iniciatívny mladý muž angažoval sa aj vo vedeckej práci v rámci doktorandského štúdia. V roku 1977 obhájil dizertačnú prácu na tému: Uveitída pri juvenilnej idiopatickej artritíde a získal hodnosť kandidáta lekárskych vied. Vo vedecko-pedagogickom raste pokračoval v obhájení habilitačnej práce v roku 1997 na tému: Cudzie vnútroočné telesá. Vrchol svojho vedecko-pedagogického rastu dosiahol v roku 2002 inauguračnou prednáškou: Pars plana vitrektomia pri úrazoch zadného segmentu oka a stal sa profesorom oftalmológie.
Na Klinike oftalmológie LF UK zastával významné zdravotnícke i školské pozície. V r. 1981–97 bol zástupcom prednostu kliniky a od roku 1997 až do r. 2011 bol prednostom Kliniky oftalmológie LF UK v Bratislave. V roku 2020 odišiel do dôchodku.
Je veľmi ťažké až nemožné vymenovať jeho prínosy a úspechy na liečebno-preventívnom, vedecko-publikačnom a pedagogickom poli. V celej profesijnej dráhe sa prof. Strmeňa na Slovensku vyníma ako pionier vitreoretinálnej chirugie najmä v oblasti diabetickej retinopatie a traumatológie a ako špičkový oftalmochirurg vôbec s tisíckami úspešných operácií.
Výsledky svojej chirurgickej i vedeckej práce prezentoval asi 160 prednáškami na domácich a zahraničných lekárskych kongresoch. Vzhľadom na jeho výborné jazykové znalosti viacerých svetových jazykov sa aktívne zúčastnoval i na zahraničných študijných pobytoch na rôznych špičkových pracoviskách Európy, USA a pod.
Aktívny bol i publikačne, kde v domácich a zahraničných časopisoch uverejnil asi 100 odborných článkov, niekoľko kapitol v rozličných vedeckých monografiách a bol vedúci riešiteľ niekoľkých vedeckých projektov. Ako školiteľ vychoval 10 doktorandov a z jeho dielne pochádzajú i dvaja docenti a ťažko špecifikovaný počet úpešných a šikovných oftalmológov erudovaných na stážových pobytoch na Klinike oftalmológie, za čo mu patrí úprimná vďaka.
Prof. Strmeň zastával veľa rokov početné pedagogické funkcie na LF UK. Bol členom vedeckej rady LF UK v rokoch 2003–08 a taktiež početných pedagogických komisií. Viacero rokov bol veľmi aktívny ako člen výboru SOS a obdobne vykonal veľa práce v prospech oftalmológie v poradnom zbore ministra zdravotníctva.
Prof. Strmeň sa počas viac ako 50 rokov svojej húževnatej práce vďaka osobnostným kvalitám vypracoval na mimoriadne erudovaného oftalmológa, vitreoretinálneho chirurga, uznávaného doma i v zahraničí. Mal neuveriteľne široký profesionálny záber, ktorý mu mnohí z nás môžeme len ticho závidieť. Vo voľnom čase relaxoval najmä pri športe. Jeho koníčkom v mladosti bol celoročne basketbal a zima obohatená o lyžovanie. Neskôr presedlal na golf a posledné roky pracoval a oddychoval v rodinnom kruhu na svojej milovanej chalupe na myjavských kopaniciach.
Vďaka jeho komunikatívnemu osobnostnému profilu si vytvoril veľmi dobré pracovné a medziľudské vzťahy a taktiež i skvelý tím spolupracovníkov a priateľov. Medzi kolegami bol prirodzenou autoritou, ktorého si všetci vážili a mali radi pre jeho odbornú fundovanosť a najmä ľudský rozmer. Pri vzájomných pracovných debatách i spoločenských akciách bol svojím charakterom, povahovými vlastnosťami a komunikačnými schopnosťami predurčený na zdarné riešenie nielen pracovných, ale i ľudských vzťahových problémov. Vždy bol skromný a nikdy si nezakladal na funkcii, titule či pracovnom poste, ale na odbornosti a ľudskej dimenzii. V jeho spoločnosti sme sa vždy cítili príjemne i keď sa riešili náročné veci, ktoré okorenil často svojím inteligentným humorom. Pri riešení pracovných problémov sa vždy riadil princípmi lekárskej etiky a jeho priateľská povaha prispievala ku konštruktívnej a príjemnej pracovnej atmosfére na klinike a taktiež na rôznych odborných a spoločenských podujatiach.
Vážený pán profesor, milý Peter,
veľmi nás, Tvojich blízkych a kolegov, zasiahol Tvoj náhly odchod. Odchádza s Tebou i kus našej spoločnej histórie. Nikdy nezabudneme na Tvoje zásluhy pre oftalmológiu a sme pyšní, že sme boli i Tvojimi priateľmi. Budeš nám a všetkým, ktorí Ťa poznali, veľmi chýbať. Ďakujeme, že sme boli Tvoji priatelia a kolegovia a zostaneš navždy v našich srdciach.
Nech Ti je zem slovenská ľahká.
prof. MUDr. Anton Gerinec, CSc., FEBO
doc. MUDr. Vladimír Krásnik, PhD., mim. prof.
Výbor Slovenskej oftalmologickej spoločnosti